TSTRONIC

Home / Pozostałe / Wpływ rewolucji AI i budowy centrów danych na dostępność PCB, materiałów bazowych i komponentów elektronicznych

Wpływ rewolucji AI i budowy centrów danych na dostępność PCB, materiałów bazowych i komponentów elektronicznych

Wyobraź sobie scenę, którą zna dziś z autopsji niejeden dyrektor zakupów czy szef produkcji w firmie montującej elektronikę: zamówienie złożone kwartał temu, z potwierdzonym terminem realizacji, nagle… się rozmywa. Telefon od dostawcy laminatów: „przepraszamy, bieżąca alokacja nie obejmuje Państwa pozycji — prosimy o ponowne potwierdzenie prognozy na najbliższe 12 miesięcy”. Tymczasem te same materiały, w tych samych tygodniach, jadą w tirach pod adresy, za którymi stoją największe firmy technologiczne świata. Nie dlatego, że zamówiły wcześniej. Dlatego, że ich zapotrzebowanie liczy się dziś inaczej.

To nie anegdota i nie złośliwość pojedynczego dostawcy. To nowa rzeczywistość globalnego łańcucha dostaw elektroniki, w którym rewolucja sztucznej inteligencji i budowa ogromnej infrastruktury centrów danych pochłaniają materiały i komponenty szybciej, niż ktokolwiek jest w stanie je wytworzyć. W 2026 roku czterej najwięksi operatorzy infrastruktury AI planują wydać na inwestycje łącznie około 610 miliardów dolarów — o 70% więcej niż rok wcześniej. Te pieniądze zamieniają się w serwery o ekstremalnej gęstości, a każdy taki serwer zużywa od trzech do pięciu razy więcej materiału niż tradycyjny sprzęt: wielowarstwowe płytki drukowane, specjalistyczne tkaniny szklane, ultra-gładkie folie miedziane, setki kondensatorów i pamięci o najwyższej wydajności. Reszta rynku — motoryzacja, przemysł, elektronika konsumencka, medycyna — staje w kolejce, której długości nikt nie potrafi dziś określić.

Ten raport powstał po to, żeby tę kolejkę zrozumieć. Krok po kroku pokazujemy, skąd bierze się „zassanie” materiałów przez przemysł AI, dlaczego dostawcy — często zupełnie otwarcie — preferują klientów z tej branży, i co to oznacza w praktyce dla firm spoza kręgu wielkich technologii. Analizujemy wąskie gardła warstwa po warstwie: od pieców na włókno szklane i hut miedzi, przez laminaty i substraty, po pamięci i najdrobniejsze kondensatory. Przedstawiamy politykę dostawców, skutki dla poszczególnych sektorów oraz trzy scenariusze rozwoju sytuacji na lata 2026–2028, wraz ze wskaźnikami, na podstawie których można na bieżąco oceniać, który z nich się materializuje.

Najważniejsze jednak, że raport kończymy praktycznie: konkretnymi strategiami, które pozwalają zabezpieczyć dostawy, skrócić czasy realizacji i spowolnić wzrost kosztów — również wtedy, gdy nie jest się klientem pierwszej kategorii. Bo choć przyczyny tego kryzysu leżą po stronie podaży i nie znikną z dnia na dzień, to sposób, w jaki na nie zareagujesz w ciągu najbliższych miesięcy, przesądzi o tym, czy Twoja firma będzie w tym układzie graczem, czy statystą.

Wnioski

  • Światowy łańcuch dostaw elektroniki wszedł w 2026 r. w tryb alokacyjny. Pierwszeństwo obsługi otrzymują klienci z segmentu AI; pozostali kupujący operują w ramach przydziałów i wydłużonych terminów realizacji. To, co obserwujemy we własnych zakupach, nie jest anomalią pojedynczego dostawcy — jest zachowaniem systemowym potwierdzonym przez spółki giełdowe.
  • Czterej najwięksi operatorzy infrastruktury AI zwiększyli łączne nakłady inwestycyjne do ok. 610 mld USD w 2026 r. (+70% r/r). Goldman Sachs szacuje skumulowany capex tych firm na lata 2026–2028 na 5,3 bln USD. Strumień kapitału przekłada się bezpośrednio na popyt na laminaty klasy high-end, folię miedzianą HVLP, tkaniny szklane klasy T-glass, pamięci HBM i kondensatory MLCC klasy AI.
  • Podaż materiałów high-end rośnie znacznie wolniej niż popyt. Według prognoz Goldman Sachs luka efektywnych mocy folii miedzianej HVLP-3+ wyniesie 28% w 2026 r., 39% w 2027 r. i 38% w 2028 r. Specjalistyczne tkaniny szklane pozostaną w niedoborze co najmniej do drugiej połowy 2027 r. Nowe piece hutnicze i linie produkcyjne wchodzą do eksploatacji w horyzoncie 18–30 miesięcy.
  • Koszty materiałów wzrosły już znacząco. Ceny laminatów FR-4 w Chinach wzrosły ponad dwukrotnie w ciągu roku, ceny importowe CCL w Korei osiągnęły 20 728 USD/t (+74,5% r/r), koszt BOM płyty serwera AI wzrósł o 25–40% w porównaniu z drugą połową 2025 r. Skala zmian wymaga korekty kalkulacji ofertowych w bieżących projektach.
  • TTM Technologies, drugi co do wielkości amerykański producent PCB, w raporcie za Q2 2026 wprost poinformował o przesuwaniu mocy przez dostawców laminatów z materiałów o niższej złożoności w kierunku klas high-end. Efekt jest silniejszy w materiałach niższych klas, czyli w segmencie automotive i przemysłowym. Nasze trudności zakupowe mają swoje źródło w zachowaniu komunikowanym przez zarząd dużej spółki publicznej.

Rekomendacje

  • Zabezpieczyć dostawy kontraktami wieloletnimi. Bez prognozy wolumenu na 12–18 miesięcy dostawcy nie rezerwują mocy produkcyjnych. Pierwszeństwo obsługi trafia do klientów angażujących się w kontrakty ramowe.
  • Kwalifikować drugie źródła dla każdej klasy materiałów krytycznych. Równoległy dostawca laminatów (EMC, Iteq, Shengyi, Kingboard, Nan Ya), alternatywy folii HVLP/RTF oraz drugi dostawca PCB w innym regionie geograficznym.
  • Weryfikować projekty pod kątem zgodności z dostępną klasą materiału. Zejście z klasy ultra-low-loss (M6-M10) na High-Tg FR-4 skraca termin realizacji z 6 miesięcy do 6–10 tygodni i obniża cenę materiału pięcio- do dwudziestokrotnie.
  • Wprowadzić buforowanie materiałów krytycznych. Przy terminach realizacji sięgających sześciu miesięcy na klasy high-end utrzymywanie minimalnych zapasów jest uzasadnione. Zasada just-in-time przestaje działać w warunkach alokacyjnych.
  • Monitorować wskaźniki ostrzegawcze w cyklu kwartalnym. Cena miedzi LME, komunikaty cenowe Kingboard, Resonac i Mitsubishi Gas Chemical, lead time MLCC u dystrybutorów oraz raporty TTM i Amphenol stanowią sygnały wyprzedzające do korekty polityki zakupowej.

Skala zjawiska: nakłady inwestycyjne hyperscalerów

Tempo wzrostu inwestycji w infrastrukturę AI w 2026 r. nie ma precedensu w najnowszej historii przemysłu elektronicznego. Amazon prognozuje capex na poziomie 200 mld USD w 2026 r. Alphabet szacuje wydatki w przedziale 175–185 mld USD. Meta planuje 115–135 mld USD, a Microsoft 110–120 mld USD. Łączna wartość nakładów czterech największych operatorów infrastruktury chmurowej sięgnie ok. 610 mld USD, o 70% więcej niż rok wcześniej.

Dane obejmujące Oracle i pomniejszych graczy podnoszą łączną kwotę do ok. 690–760 mld USD, w zależności od przyjętej metodologii. Goldman Sachs szacuje skumulowany capex czterech hyperscalerów na lata 2026–2028 na 5,3 bln USD. Suma ta nie ma odpowiednika w żadnym poprzednim cyklu inwestycyjnym w elektronice.

Dynamika nakładów jest asymetryczna. Meta przechodzi z 72 mld USD w 2025 r. do 115–135 mld USD w 2026 r. Microsoft zwiększa wydatki z ok. 90 mld USD do 110–120 mld USD. Programy inwestycyjne realizowane w 2026 r. zostały zaplanowane na długo przed obecną sytuacją podażową, więc nie można oczekiwać ich szybkiego wycofania w odpowiedzi na podwyżki cen materiałów.

Każdy dolar capex przekłada się na wielokrotność tej kwoty w złożonych łańcuchach dostaw elektroniki: serwer, płyta główna, komponenty, laminaty, folia miedziana, tkaniny szklane, pamięci, kondensatory, zasilanie, obudowa. Łańcuch jest w 2026 r. obciążony bardziej niż kiedykolwiek wcześniej.

PodmiotCapex 2026 (mld USD)Dynamika r/r i komentarz
Amazonok. 200Największy w grupie
Alphabet175–185Górna granica podniesiona w trakcie roku
Meta115–135Z 72 mld USD w 2025
Microsoft110–120Z ok. 90 mld USD w 2025
Razem czterechok. 610+70% r/r
Razem z innymi graczamiok. 690–760Różne metodologie rynkowe

Źródło: raporty własne spółek, Futurum Group, Statista, Goldman Sachs za Yahoo Finance.

Co to oznacza dla nas

Tempo inwestycji hyperscalerów ustala dolną granicę popytu na materiały high-end przez najbliższe 24 miesiące. Prognozy zakładające spowolnienie popytu AI okazały się przedwczesne. Wysokie ceny i wydłużone terminy realizacji należy traktować jako stan podstawowy, a nie przejściowy.

Dlaczego serwer AI zużywa wielokrotnie więcej materiału

Sama budowa serwera AI tłumaczy, dlaczego materiały znikają z rynku tak szybko. Platforma H100 z 2022 r. miała 16–20 warstw PCB, a pojedynczy rack zawierał wartość płyt drukowanych szacowaną na ok. 5 tys. USD. Platforma GB300 wdrożona w 2025 r. wymaga już 26 i więcej warstw, a wartość PCB na rack sięga 35 tys. USD. Platforma Rubin, której masowa produkcja ruszyła w drugiej połowie 2025 r., pcha liczbę warstw do 32–40 i podnosi wartość PCB na rack do 116 tys. USD.

W ujęciu rok do roku średnia liczba warstw PCB w serwerach AI wzrosła z 18 w 2023 r. do 32 w 2025 r., co oznacza wzrost o 78% w dwa lata. Architektura Ultra planowana na 2027 r. ma pchnąć liczbę warstw nawet do 78. Skala gęstości, do której dąży przemysł AI, nie ma odpowiednika w żadnym innym sektorze elektroniki.

Poza płytkami serwer AI zjada wielokrotnie więcej tkaniny szklanej klasy T-glass i quartz (3–5× w porównaniu z serwerem standardowym), wymaga folii miedzianej HVLP-2/3/4 zamiast standardowej HTE (koszt przetworzenia ponad 10× wyższy) oraz laminatów klasy low-loss M6-M10, których cena jednostkowa jest 6 do 20 razy wyższa od FR-4. Kondensatory MLCC klasy high-CV i high-voltage idą w tysiące na pojedynczy serwer, a nie w setki jak w tradycyjnym sprzęcie.

Konsekwencja jest liczbowa: udział kosztów materiałów w wartości PCB przekroczył 50%, podczas gdy historycznie nie przekraczał 20%. Serwer AI kupuje nie pojedynczą płytkę, lecz system o ekstremalnej gęstości, w którym materiały stanowią większość wartości niż koszt obróbki.

ParametrSerwer standardowySerwer AI (Rubin / GB300)
Liczba warstw PCBod 8 do 16od 26 do 40 (do 78 w arch. Ultra 2027)
Średnia liczba warstw (r/r)18 (2023)32 (2025), +78% w 2 lata
Wartość PCB na rackok. 1–5 tys. USD35 tys. (GB300) – 116 tys. USD (Rubin)
Tkanina szklanaklasa standardowa3–5× więcej; low-Dk / T-glass
Folia miedzianaHTE (standard)HVLP-2/3/4 ultra-gładka (koszt ponad 10×)
LaminatyFR-4low-loss M6-M10 (cena 6–20× FR-4)
Kondensatory MLCCsetki szt.tysiące; high-CV, high-voltage

Źródło: TPCA za PCBSHOP (17.06.2026), dane o platformach NVIDIA.

Co to oznacza dla nas

Nawet umiarkowany wzrost wolumenu produkcji serwerów AI wywołuje wielokrotnie większy popyt na materiały high-end niż analogiczny wzrost w innych segmentach. Z naszej perspektywy każda nowa generacja platformy AI klienta hyperscalera przekłada się na nową falę podwyżek i wydłużonych terminów realizacji w naszych zakupach.

Polityka dostawców: jak AI przejmuje pierwszeństwo

Pierwszeństwo obsługi dla klientów AI nie jest anegdotą sprzedawcy. Jest zachowaniem systemowym, o którym informują wprost zarządy dużych spółek giełdowych. TTM Technologies w raporcie za Q2 2026 opisał sytuację następująco: dostawcy laminatów przesuwają produkcję z materiałów o niższej złożoności w kierunku produktów o wyższej złożoności, a efekt przesunięcia jest poważniejszy w materiałach niższych klas.

Przesunięcie to jest zrozumiałe z punktu widzenia marż. Laminaty klasy high-end dają producentom wyższą marżę jednostkową. Producenci zwiększają więc udział klas high-end w swoim miksie produktowym, nawet jeśli oznacza to obniżenie dostępności klas standardowych. Z perspektywy klienta końcowego, który potrzebuje klas standardowych, efekt jest taki sam jak fizyczny brak towaru.

Mechanizmy alokacji materiałów działają na kilku poziomach równolegle. Kingboard, największy producent laminatów na świecie, przeprowadził od lutego 2025 do połowy 2026 r. od 8 do 10 rund podwyżek cen. Resonac podniósł ceny o 30% od marca 2026. Mitsubishi Gas Chemical podwyższył o 30% od 1 kwietnia 2026. Te decyzje cenowe są skorelowane, co świadczy o skoordynowanym działaniu, a nie niezależnych decyzjach.

Klienci AI zabezpieczają dostęp do materiałów kontraktami wieloletnimi. Substraty ABF i pamięci są blokowane przez klientów AI na okresy 2–3-letnie, jeszcze zanim materiał pojawia się na rynku w pełnej skali. Wielkie koncerny zamówiły u EMC/TUC partie laminatów za kwotę ponad 10 mld KRW (5× miesięcznego zużycia) z wielomiesięcznym wyprzedzeniem. Klienci spoza tego obiegu operują w pozostałej puli, która jest z definicji mniejsza i bardziej zmienna.

W krótszych ogniwach łańcucha obserwujemy podobną strukturę. MLCC klasy AI u Murata, Samsung Electro-Mechanics i TDK są na formalnej alokacji, lead time wzrósł z 8 do 20–40 tygodni, a podwyżki cen od lipca 2026 sięgają 10–40%. Producenci MCU priorytetyzują klientów najwyższej marży: TI podnosi ceny o 15–85% od kwietnia 2026, Infineon raportuje 20–30 tygodni realizacji, Nexperia wstrzymała dostawy w wybranych liniach produktowych.

Mechanizm alokacjiJak działa w praktyce
Przesunięcie miksu u producentaProducenci CCL wolą klasy high-end (wyższa marża); klasy niższe tracą moce. TTM Q2 2026: „efekt poważniejszy w materiałach niższych klas”.
Systemy kwotowe (quota system)Otrzymujesz tyle, ile przyznano, nie ile zamówiłeś. Dotyczy laminatów M6-M10 i MLCC klasy AI.
Kontrakty wieloletnie (LTA)Klienci AI rezerwują moce z wyprzedzeniem 1–2+ lat. Dotyczy substratów ABF i pamięci HBM.
Skorelowane podwyżki cenKingboard 8–10 rund 2025–2026; Resonac i MGC po +30% od marca/kwietnia 2026. Decyzje komunikowane niemal jednocześnie.
Priorytet klientów o najwyższej marżyWyższe ceny klas AI pochłaniają moce; klasy commodity stabilne cenowo, ale kurczą dostępności.
Zamrożenia dostawSkrajna forma alokacji w wybranych liniach. Nexperia: dostawy efektywnie zamrożone w niektórych pozycjach.
Forward purchasingZakupy z wyprzedzeniem jako oręż kupujących; stosowane przez producentów PCB dla potwierdzonych zamówień.

Źródło: raporty kwartalne TTM i Amphenol; komunikaty cenowe producentów CCL; publikacje branżowe (Źr. 1, 3, 4, 5, 6, 12, 13, 14).

Co to oznacza dla nas

Jako klient spoza segmentu AI konkurujemy o materiał z dużymi firmami o wyższej elastyczności cenowej i gotowości do podpisywania LTA z wielomiesięcznym wyprzedzeniem. Bez analogicznej oferty z naszej strony nie uzyskamy pierwszeństwa obsługi, nawet jeśli nasze prognozy są poprawne.

Mapa wąskich gardeł w łańcuchu dostaw

Najwcześniejszym i najgłębszym wąskim gardłem są specjalistyczne tkaniny szklane: T-glass i quartz. Serwer AI zużywa 3 do 5 razy więcej tkaniny szklanej niż serwer standardowy, a nowe piece hutnicze do ich produkcji buduje się latami. Według TPCA luka popytowo-podażowa tych tkanin przekroczy 60% do 2027 r. Nowe moce produkcyjne wchodzą do eksploatacji najwcześniej w połowie 2027 r., a stabilizacja wydajności dopiero w okolicach 2028 r.

Drugim wąskim gardłem jest folia miedziana HVLP. Wymaga ultra-gładkiej powierzchni i obróbki znacznie droższej niż standardowa folia HTE. Według Goldman Sachs luka efektywnych mocy HVLP-3+ wyniesie 28% w 2026 r., 39% w 2027 r. i 38% w 2028 r. Goldman szacuje również wzrost popytu na folie HVLP w tempie 97% CAGR do 2029 r., z obecnie ok. 679 t miesięcznie do ponad 5000 t miesięcznie.

Trzecim ogniwem są laminaty CCL. Ceny importowe w Korei osiągnęły 20 728 USD/t (+74,5% r/r, pierwszy raz powyżej 20 000 USD od 2000 r.). Kingboard podniósł cenę FR-4 z 70 RMB/arkusz w lipcu 2025 do 260 RMB/arkusz w czerwcu 2026, co oznacza wzrost o ponad 270%. Ceny w poszczególnych klasach wzrosły o 20–45% w pierwszej połowie 2026. Substraty ABF są najdłuższym ogniwem opóźnionym: klienci AI blokują kontrakty wieloletnie, a lead time szacowany jest na 52–78 tygodni.

Czwartym ogniwem, mniej spektakularnym, ale istotnym, jest sprzęt produkcyjny. Lasery mSAP są zarezerwowane do 2027 r. Krosna Toyoty produkują 2000–2500 szt. rocznie przy popycie 6000–7000. Widoczność zamówień na sprzęt do produkcji CCL sięga 2028 r. To oznacza, że nawet jeśli kapitał jest dostępny, fizyczne moce rozszerzenia są ograniczone.

W kwietniu 2026 r. doszło do zakłócenia, które nie było związane z AI. Atak na kompleks petrochemiczny Jubail w Arabii Saudyjskiej (producent SABIC) przerwał ok. 70% światowej produkcji żywic PPE. Ceny żywicy wzrosły o ok. 400% (z 120 000 do 600 000 RMB/t), a ceny PCB podskoczyły o 40% w ciągu miesiąca. Między innymi dlatego laminaty high-end podrożały tak gwałtownie w pierwszej połowie 2026 r.

Ogniwo łańcuchaStan na połowę 2026Kluczowe dane liczbowe
Tkaniny szklane (T-glass, quartz)Najwcześniejsze i najgłębsze wąskie gardło; piece hutnicze buduje się latamiZużycie 3–5×; luka ponad 60% do 2027 r.; nowe moce od H2 2027
Folia miedziana HVLPLuka mocy efektywnych narastającaLuka 28/39/38% (lata 2026/2027/2028, wg Goldman); popyt 97% CAGR do 2029
Żywice PPEZakłócenie geopolityczne (Jubail/SABIC, ok. 70% mocy)Cena żywicy +400%; ceny PCB +40% w ciągu miesiąca (kwiecień 2026)
Laminaty CCLGlobalne napięcie; +20–45% cenFR-4: 4–8 tyg. lead time; High-Tg: 6–10 tyg.; M6-M10: do 6 mies.; Korea 20 728 USD/t, +74,5% r/r
Substraty ABFNajdłuższe kolejki; klienci AI blokują LTALead time 52–78 tygodni (szacunek); moc +37% ale popyt AI ponad 50% r/r
Sprzęt produkcyjnyNowe wąskie gardło podaży mocyLasery mSAP zarezerwowane do 2027; krosna 2000–2500 szt. rocznie przy popycie 6000–7000; widoczność do 2028

Źródło: TPCA, Goldman Sachs, TrendForce, NextPCB, Highleap, Utmel dla substratów ABF (szacunek branżowy, oznaczony).

Co to oznacza dla nas

Każde z tych ogniw jest wąskim gardłem dla naszych specyficznych projektów. W projektach wykorzystujących klasy high-end należy oczekiwać wydłużonych terminów realizacji nawet w 2027 r. W projektach na FR-4 sytuacja jest lepsza, ale zmieniona incydentem Jubail pokazuje, że nawet pozornie stabilne klasy mogą ulec zakłóceniom z niezależnych źródeł.

Komponenty aktywne: pamięci, MLCC, mikrokontrolery

Ograniczenia w komponentach aktywnych są równie dotkliwe jak w materiałach bazowych. IDC prognozuje, że w 2026 r. centra danych pochłoną ok. 70% całkowitej produkcji pamięci na świecie. To oznacza, że dla wszystkich pozostałych zastosowań (smartfony, PC, motoryzacja, przemysł) zostaje mniej niż jedna trzecia rynku. Pamięci HBM są wyprzedane do końca 2026 r. PC DRAM odnotował wzrost o 105–110% kwartał do kwartału w Q1 2026.

Kondensatory MLCC są na formalnej alokacji u trzech największych producentów: Murata, Samsung Electro-Mechanics i TDK. Czasy realizacji dla klasy AI-server sięgają 20 do 40 tygodni w porównaniu z ok. 8 tygodniami w normalnych warunkach. Podwyżki cen od lipca 2026 sięgają od 10 do 40% w zależności od specyfikacji. Klasy AI-server i automotive premium płacą do 3× ceny rynkowej. Klasy commodity pozostają stabilne cenowo, ale kurczą dostępność.

W segmencie mikrokontrolerów i węzłów dojrzałych presja ma inny charakter. Odlewnie półprzewodników priorytetyzują zaawansowaną litografię i advanced packaging dla akceleratorów AI. Konsekwencją są niedobory MCU 8-bit i 32-bit. Texas Instruments podniósł ceny od 15 do 85% od 1 kwietnia 2026. Infineon raportuje czasy realizacji 20–30 tygodni. Nexperia wstrzymała dostawy wybranych pozycji.

Układy zasilania (PMIC, VRM, komponenty SiC) są kolejnym ogniwem, w którym wąskie gardło przesunęło się z logiki na moc. Niedobory power IC będą obecne przez cały 2026 r. Wpływa to na wszystkie kategorie urządzeń, od stacji bazowych 5G po samochody elektryczne.

Komponenty aktywne mają inny charakter niż materiały bazowe. Materiały bazowe można (z trudem) buforować. Komponentów aktywnych nie można skutecznie buforować, bo ich specyfikacja i wersja firmware zmieniają się szybko. Bufor musi być rotowany, co generuje koszty utylizacji zapasów przeterminowanych. Strategia buforowania komponentów aktywnych wymaga innego podejścia niż buforowanie materiałów bazowych.

Kategoria komponentuStan na połowę 2026Kluczowe dane liczbowe
Pamięci DRAM i HBMAlokacja: centra danych ok. 70% produkcji pamięci w 2026HBM wyprzedane do końca 2026; PC DRAM +105–110% QoQ w Q1 2026
Kondensatory MLCCAlokacja u Murata, Samsung EM i TDK; klasy AI oraz AEC-Q200Lead time 20–40+ tyg.; podwyżki 10–40% od lipca 2026; do 3× ceny rynkowej dla AI
Mikrokontrolery (MCU)Priorytet odlewni dla AI; niedobory MCU 8-bit i 32-bitTI +15–85% od 1.04.2026; Infineon 20–30 tygodni; Nexperia zamroziła dostawy
Układy zasilania (PMIC, VRM, SiC)Wąskie gardło przeniosło się z logiki na mocNiedobory power IC obecne przez cały 2026

Źródło: IDC, TrendForce, Murata, TI, Infineon; dane branżowe o alokacjach (Źr. 6, 11, 12, 14).

Co to oznacza dla nas

W projektach wymagających specyficznych MCU lub MLCC klasy premium należy planować dostawy z wyprzedzeniem co najmniej kwartalnym i wprowadzić rotację zapasów komponentów aktywnych jako odrębny proces od buforowania materiałów bazowych. Brak takiego rozdzielenia prowadzi do przeterminowanych zapasów.

Konsekwencje dla przemysłów spoza AI

Efekty kaskadowe nie ograniczają się do producentów PCB. Sprawdzają się również w innych sektorach elektroniki. W motoryzacji TTM Technologies prognozuje spadek sprzedaży o średnio kilka procent w 2026 r., a jeden z powodów to wprost niedobór materiałów w niższych klasach CCL. EE Times potwierdza, że niedobory w autach są konsekwencją priorytetów odlewni.

W elektronice konsumenckiej IDC opisuje „kryzys pamięci”, który przebudowuje rynki smartfonów i PC. Wzrosty cen pamięci, zmiany specyfikacji urządzeń (mniejsze RAM w nowych telefonach) i ryzyko ograniczeń w dostępności komponentów są obserwowalne już teraz. Widać również obniżki specyfikacji niektórych produktów z powodów kosztowych.

W przemyśle i motoryzacji elektronicznej MCU ceny rosną w dwucyfrowym tempie, lead time są wielokrotnie wydłużone. Dla firm, których produkty zależą od specyficznych modeli MCU, sytuacja oznacza konieczność redesignu lub akceptacji wyższych kosztów. W wielu przypadkach oba kierunki są realizowane równolegle.

W sektorze medycznym i obronnym sytuacja jest relatywnie lepsza, ale droższa. Amphenol raportuje wzrosty 24% r/r w obronności i 21% w lotnictwie komercyjnym. TTM inwestuje w Syracuse pod produkcję Ultra-HDI dla Aerospace & Defense. Akwizycje STG i ILFA wzmacniają obecność w sektorze medycznym. Powód jest prosty: klienci ci płacą wyższe marże i mają priorytet regulacyjny.

Dla wszystkich sektorów B2B wzrost kosztu BOM jest już teraz mierzalny. Koszt BOM płyty serwera AI wzrósł o 25–40% w porównaniu z drugą połową 2025 r., a w innych sektorach dynamika jest nieco zmniejszona, ale równoległa. Jeśli nasza oferta zakłada stałe ceny lub marże oparte na historycznych kosztach materiałów, staje się ona nie do utrzymania w 2026 r.

SektorObserwowany skutekKonkrety i źródło
Motoryzacja (elektronika pojazdowa)Spadek wolumenów, presja na dostępność niższych klas CCLTTM Q2 2026: automotive mid-single digits r/r; EE Times o priorytetach odlewni
Elektronika konsumencka (PC, smartfony)Wzrosty cen, zmiany specyfikacji, ograniczenia produkcjiIDC: kryzys pamięci przebudowuje rynki PC i smartfonów w 2026 r.
Przemysł i motoryzacja elektroniczna (MCU)Długi lead time, podwyżki dwucyfrowe; redesign lub akceptacja wyższych kosztówTI +15–85%; Infineon 20–30 tyg.; Nexperia zamroziła dostawy
Medyczny oraz Aerospace & DefenseRelatywnie chronione (priorytet regulacyjny), ale droższeAmphenol: Defense +24% r/r, Commercial Air +21%; TTM Syracuse Ultra-HDI A&D
Wszystkie sektory B2BWzrost kosztu BOM, konieczność prognoz 12M+BOM serwera AI +25–40% vs H2 2025; lead time na laminaty do 6 mies.

Źródło: raporty kwartalne TTM i Amphenol; IDC; EE Times.

Co to oznacza dla nas

Nie jesteśmy sami w tej sytuacji. Konsekwencje widać również u innych klientów końcowych w motoryzacji i elektronice konsumenckiej. Jest to okazja do rozmowy z naszymi klientami o aktualizacji warunków współpracy. Ci, którzy już to zrobili, są w lepszej pozycji niż ci, którzy czekają.

Scenariusze rozwoju sytuacji 2026–2028

Prognozy w tej sekcji są oznaczone jako scenariusze, a nie fakty. Trzy scenariusze są zdefiniowane na podstawie tempa uruchamiania nowych mocy produkcyjnych, dynamiki cen materiałów i zachowania sektorów spoza AI. Każdy z nich ma inne konsekwencje dla zakupów, polityki magazynowej i polityki cenowej w naszych ofertach.

Scenariusz bazowy zakłada, że nowe moce (Iteq Jiangxi od września 2026, EMC/TUC od 2027, Doosan Tajlandia od H2 2028) wchodzą wg planu, a tempo budowy centrów danych jest częściowo spowolnione limitami energetycznymi. Ceny laminatów stabilizują się na podwyższonym poziomie (FR-4 ok. 2× w stosunku do 2025), a moce do generalnej dyspozycji pojawiają się w H2 2027–2028. Dostępność dla sektorów spoza AI jest umiarkowana i planowalna.

Scenariusz napięty (obecnie najbardziej prawdopodobny) materializuje się, gdy luka HVLP 39% w 2027 r. i luka tkaniny szklanej ponad 60% przekładają się na ograniczenia w produkcji PCB, a popyt AI utrzymuje się zgodnie z capex hyperscalerów. Ceny klas high-end rosną o dalsze 10–20% r/r, lead time wynosi 20–26 tygodni, a alokacje są powszechne. Dostępność dla sektorów spoza AI jest ograniczona, kolejki sięgają 6–12 miesięcy. Wzrost kosztu BOM utrzymuje się na 25–40% r/r.

Scenariusz kryzysowy materializuje się, gdy eskalacja geopolityczna (kolejne incydenty typu Jubail dla żywic) lub panic buying nakłada się na już istniejący deficyt. Możliwe skokowe podwyżki 50%+ w klasach krytycznych, lead time powyżej 6 miesięcy i system kwotowy powszechny w większości klas. Horyzont czasowy nie jest określony; scenariusze kryzysowe mogą trwać nieokreśloną chwilę.

Wskaźnikiem, który pozwala ocenić, który scenariusz się materializuje, są dane kwartalne. Cena miedzi LME, liczba rund podwyżek cenowych Kingboard, Resonac i MGC r/r, lead times MLCC i ABF w raportach dystrybutorów (Fusion, Avnet) oraz słowa używane w raportach kwartalnych TTM i Amphenol o alokacji i lead times są najlepszymi sygnałami wyprzedzającymi.

AspektBazowyNapięty (najbardziej prawdopodobny)Kryzysowy
Założenia kluczoweNowe moce wg planu; tempo budowy CD częściowo spowolnione energiąLuka HVLP 39% i tkaniny ponad 60% materializuje się; popyt AI zgodny z capexEskalacja geopolityczna (Jubail-type), panic buying, zamrożenia dostaw
Horyzont czasowyH2 2027–20282027–początek 20282026+ (bez horyzontu)
Ceny laminatówStabilizacja na poziomie podwyższonym (FR-4 ok. 2× vs 2025)Kolejne +10–20% r/r w high-endSkokowe +50%+ w klasach krytycznych
Lead timesFR-4: 4–8 tyg.; high-end: 12–20 tyg.High-end: 20–26 tyg.; alokacja powszechnaPonad 6 mies.; system kwotowy powszechny
Dostępność dla sektorów spoza AIUmiarkowana, planowalnaOgraniczona; kolejki 6–12 mies.Niedostępność części klas; przestoje produkcyjne
Wzrost kosztu BOM r/r+10–20%+25–40% (utrzymany)+50% i więcej

Źródło: scenariusze własne na bazie danych Goldman Sachs, TrendForce i IDC.

Wskaźniki wczesnego ostrzegania (do monitorowania co kwartal)

WskaźnikCo obserwowaćŹródło danych
Cena miedzi LMERekord 13 300 USD/t w styczniu 2026; trend r/rLME / Reuters
Komunikaty cenowe CCLLiczba rund podwyżek r/r u Kingboard, Resonac i MGCKomunikaty producentów / Highleap / Vexos
Lead time MLCC i ABFWydłużenie w klasach AI i AEC-Q200Fusion WW / Avnet / Hotai
Raporty TTM i AmphenolTempo wzrostu data center; słowa o alokacjiinvestors.ttm.com / investors.amphenol.com
Uruchomienia nowych mocyIteq Jiangxi (IX 2026); Doosan Tajlandia (H2 2028); EMC/TUCI-Connect007 / TrendForce
Ryzyka geopolityczne PPECena żywicy PPE; status instalacji SABICNextPCB / Highleap

Źródło: zestawienie własne.

Co to oznacza dla nas

Planowanie operacyjne powinno założyć scenariusz napięty jako bazowy do kalkulacji, a scenariusz kryzysowy jako plan awaryjny. W skali kwartalnej wartość każdego wskaźnika powinna być odnotowana w raporcie wewnętrznym, aby można było szybko skorygować kierunek działania.

Rekomendacje operacyjne

Rekomendacje poniżej są podzielone na cztery obszary: zakupy, konstrukcja i DFM, polityka cenowa oraz monitorowanie. Każda rekomendacja ma wskazany horyzont wdrożenia i efekt, którego można oczekiwać. Wdrożenie powinno być skoordynowane z działami zakupów, projektowania i sprzedaży.

Kontrakty wieloletnie (LTA) z prognozami 12–18 miesięcy. To, co robią klienci AI, jest przykładem do naśladowania: rezerwacja mocy u producentów z wyprzedzeniem i konsekwentnym raportowaniem prognoz. Pierwszeństwo obsługi nie jest gwarantowane przez deklaracje, lecz przez zaangażowanie wolumenowe. Horyzont wdrożenia: Q4 2026 – Q1 2027. Oczekiwany efekt: stabilizacja dostępności materiałów krytycznych.

Kwalifikacja drugich źródeł. Dla każdej klasy krytycznego materiału należy mieć kwalifikowanego drugiego dostawcę. W przypadku laminatów są to EMC, Iteq, Shengyi, Kingboard i Nan Ya. W przypadku folii miedzianej — alternatywy HVLP/RTF. W przypadku PCB — drugi producent w innym regionie geograficznym (Malezja, Tajwan, USA). Horyzont wdrożenia: 6–9 miesięcy na kwalifikację techniczną. Oczekiwany efekt: awaryjny dostawca w sytuacji alokacji u dostawcy podstawowego.

DFM pod dostępność. W projektach nowych należy zaczynać od pytania, jaka klasa materiału jest faktycznie potrzebna i czy można schodzić niżej. Zejście z klasy M6-M10 na High-Tg FR-4 skraca lead time z 6 miesięcy do 6–10 tygodni. Kwalifikacja RTF zamiast HVLP tam, gdzie parametry na to pozwalają, zmniejsza zależność od wąskiego gardła folii. Horyzont: proces ciągły od Q4 2026. Oczekiwany efekt: krótsze lead times i niższe ceny materiałów.

Buforowanie strategiczne. W warunkach lead times sięgających 6 miesięcy na klasy high-end magazynowanie minimalnych zapasów jest uzasadnione. Dotyczy to również komponentów aktywnych, chociaż w ich przypadku należy uwzględnić rotację zapasów (komponenty mają krótszy cykl życia niż materiały). Horyzont: wdrożenie zasad rotacji do Q1 2027. Oczekiwany efekt: bufor na 4–8 tygodni produkcji dla materiałów high-end.

Aktualizacja polityki cenowej. Oferty złożone w 2026 r. powinny założyć wzrost kosztów materiałów o 25–40% w stosunku do końca 2025 r. Kontrakty wieloletnie z klientami muszą zawierać klauzule waloryzacyjne lub renegocjacyjne dotyczące cen materiałów, inaczej marża będzie erodowana w trakcie realizacji. Horyzont: Q4 2026 dla wszystkich nowych ofert; renegocjacja wybranych umów istniejących do Q2 2027. Oczekiwany efekt: ochrona marży w warunkach zmiennych kosztów.

Dywersyfikacja geograficzna. Nowe moce powstają w Azji Południowo-Wschodniej (Doosan Tajlandia, EMC/TUC) i w USA (TTM Syracuse, Sterling). Polski producent montażowy powinien mieć kwalifikowanych partnerów w co najmniej dwóch regionach. Horyzont: audyt możliwości do Q1 2027. Oczekiwany efekt: zmniejszenie zależności od pojedynczego regionu zakupów.

Pełne „rozwiązanie” problemu leży po stronie podaży. Nowe piece na szkło, moce HVLP, fabryki CCL powstają w horyzoncie 2027–2028. Działania lokalne mogą mitygować skutki, ale nie usuną przyczyny. Popyt AI będzie przewyższał podaż materiałów high-end przez minimum 12–18 miesięcy od września 2026 r.

Lista źródeł

A. Raporty kwartalne spółek giełdowych

  • Źr. 1. TTM Technologies, Inc. — raport kwartalny i rozmowa wynikowa za Q2 2026: segment data center +91% r/r; automotive mid-single digits minus; polityka producentów CCL; ekspansje Penang i Syracuse; strategia brownfield (investors.ttm.com).
  • Źr. 2. Amphenol Corporation — raport kwartalny i rozmowa wynikowa za Q2 2026: IT datacom +89% USD / +63% organicznie; brak szerokich wąskich gardeł; capex 3–4% sprzedaży (investors.amphenol.com).

B. Analizy i dane rynkowe

  • Źr. 3. TPCA za PCBSHOP — „AI Computing Demand Drives PCB Upstream Material Prices Into a Super Cycle”, 17.06.2026: warstwy i wartość platform NVIDIA, rynek CCL, HVLP-4, tkaniny kwarcowe, PPE, sprzęt (pcbshop.org).
  • Źr. 4. TrendForce — „AI Demand Tightens CCL Supply, Drives Advance Orders, Price Hikes and Expansion”, 06.05.2026: ceny importowe CCL w Korei 20 728 USD/t, struktura kosztów CCL, zamówienia wyprzedzające 10 mld KRW, ekspansje EMC/TUC/Doosan (trendforce.com).
  • Źr. 5. NextPCB — „PCB Raw Material Shortage in 2026: Full Timeline, Data and How to Manage It”, sierpień 2026: lead time 140 dni, FR-4 230–260 RMB, Kingboard +50%, Resonac/MGC +30%, PPE/Jubail, miedź 13 300 USD/t (nextpcb.com).
  • Źr. 6. Highleap Electronics — „PCB Manufacturing Cost 2026: Full BOM Crisis Explained”: BOM +25–40%, systemy kwotowe, lead times FR-4/High-Tg/M6-M10, TI/Infineon/Nexperia, DRAM +105–110% QoQ (hilelectronic.com).
  • Źr. 7. Vexos — „How OEMs Can Navigate AI-Driven PCB & CCL Supply Constraints” oraz „Copper Foil: The Next Critical Bottleneck”: 18 do 32 warstw; cytat Goldman Sachs luka HVLP-3+ 28/39/38% (vexos.com).
  • Źr. 8. Yahoo Finance za Goldman Sachs — „Meta, Microsoft, Amazon, and Alphabet Are About to Spend…”: capex 2026 ok. 610 mld USD, +70% r/r; 5,3 bln USD łącznie 2026–2028 (finance.yahoo.com).
  • Źr. 9. Futurum Group — „AI Capex 2026: The $690B Infrastructure Sprint”: Amazon 200 mld, Alphabet 175–185 mld, Meta 115–135 mld (futurumgroup.com).
  • Źr. 10. Statista — „Big Tech’s AI Spending to Reach $760 Billion in 2026″ (statista.com).
  • Źr. 11. IDC — „Global Memory Shortage Crisis: Market Analysis and the Potential Impact on the Smartphone and PC Markets in 2026″: centra danych ok. 70% produkcji pamięci 2026 (idc.com).

C. Publikacje branżowe (szacunki oznaczone w tekście)

  • Źr. 12. Hotai — „2026 MLCC Shortage: Why Procurement Teams in the US/Europe…”: potwierdzenie alokacji MLCC u Murata/Samsung EM/TDK (hotai-int.com).
  • Źr. 13. Utmel — „2026 Advanced Packaging Components Trends”: lead times ABF 52–78 tygodni, szacunek branżowy (utmel.com).
  • Źr. 14. Passive Components EU / komunikaty Murata: podwyżki cen MLCC 10–40% od lipca 2026 dla klas AI-server i automotive (passive-components.eu).
  • Źr. 15. I-Connect007 — „CCL Makers Stick to Capacity Expansion Plans”: nowa fabryka Iteq w Jiangxi, +600 tys. arkuszy miesięcznie (iconnect007.com).
  • Źr. 16. Korea Herald za TrendForce: inwestycja Doosan 180 mld KRW (121,7 mln USD) w nowy zakład CCL w Tajlandii, produkcja H2 2028 (koreaherald.com).
  • Źr. 17. Accuristech za Omdia: 30–50% planowanych centrów danych może nie powstać z powodu limitów energetycznych, szacunek analityczny (accuristech.com).

Uwaga: wartości oznaczone jako szacunki branżowe (substraty ABF, część danych MLCC) nie zostały potwierdzone w raportach finansowych ani u źródłowych producentów. Należy je traktować ostrożnie. Pozostałe wartości pochodzą ze źródeł klasy A lub B, zweryfikowanych w dniu przygotowania raportu (3 września 2026 r.).

Jesteśmy najbezpieczniejszym wyborem w branży EMS.

Przewijanie do góry